Artykuł

Czym są biura serwisowane

I
..

Ostatnimi czasy coraz więcej firm zmienia swoje podejście o i oczekiwania względem wynajmowanej powierzchni biurowej. Rynek zmienia się na tyle szybko, że wiązanie się długoterminowymi umowami wiąże się z utratą elastyczności i ryzykiem finansowym. Szukając rozwiązań bardziej elastycznych, alternatywy wobec tradycyjnego wynajmu.

W związku z tym, właściciele obiektów użytkowych zaczęli wychodzić naprzeciw potencjalnym klientom,inwestując w znane już niemal wszystkim przestrzenie coworkingowe oraz dopiero zyskujące na popularności biura serwisowane. W czym biura serwisowane różnią się od innych biur? Jakie posiadają zalety?

I. Elastyczne warunki współpracy

Po pierwsze, w przeciwieństwie do biur prywatnych, biura serwisowane charakteryzują się elastycznymi warunkami współpracy. Oznacza to, że nie ma konieczności podpisywania umowy na kilka lat. Może być to nawet miesiąc, dwa czy nawet tydzień. Takie biuro jest już w pełni przygotowane i wyposażone, dostępne w zasadzie od ręki. Wynajmujący biura serwisowane wie, że liczy się szybkość.

II. Jedna opłata, wiele korzyści

Jedna stała opłata obejmuje wszystkie koszty. Nie trzeba zawracać sobie głowy przepisywaniem liczników, obliczaniem czynszu za przestrzeń wspólną i tym podobnych. To gotowy pakiet zawierający wszystko czego potrzebuje nowoczesny najemca.

III. Dostosowanie do rozwoju firmy

Kolejną zaletą biur serwisowanych jest to, że wraz z rozwojem firmy (a zatem zwiększeniem liczby pracowników), możliwe jest zajęcie większej przestrzeni w obiekcie. Nie musisz więc brać biura 'na zapas'. Co w praktyce sprowadza się do tego, że nie musisz płacić za przestrzeń, której nie aktualnie wykorzystujesz.

IV. Networking i współpraca między przedsiębiorstwami

W lokalu prowadzącym usługi biur serwisowanych, częstym zjawiskiem jest mnogość przedsiębiorstw zajmujących dostępną przestrzeń. Jest to nie tylko świetna okazja do poszerzenia sieci kontaktów oraz wymiany doświadczeń, ale i możliwość wzajemnej pomocy lub korzystania z oferowanych przez siebie wzajemnie usług. Liczne polecenia oraz kontakty to często niezbędny pierwszy krok do uzyskania zaufania na rynku.

V. Atmosfera przestrzeni

Poprzez różnorodność i nieformalność, w takich miejscach zazwyczaj panuje zupełnie inna atmosfera, sprzyjająca kreatywności i zaangażowaniu. Coraz więcej mówi się o tym, że wiele dużych firm podnajmuje tego typu przestrzenie dla swoich pracowników również po to, aby mogli oderwać się od dusznej atmosfery korporacyjnej.

VI. Stosunek ceny do jakości

Początkowo cena biura może wydawać się dość wysoka. Szczególnie jeśli analizujemy faktyczne ceny za m2 wynajmu. Warto pamiętać jednak o tym,  że biura serwisowane są przystosowane do rozpoczęcia pracy od zaraz oraz w czynszu zawarte są już wszystkie możliwe opłaty.. Zwalnia nas to zatem od kosztów wykończenia biura, wszelkiego rodzaju remontów itp. Co więcej, nie w czynszu uwzględnione jest tez korzystanie w w pełni wyposażonej przestrzeni wspólnej typu kuchnie, łazienki, przedpokoje czy jakiekolwiek inne pomieszczenia socjalne.

W swoich kalkulacjach warto tez zawsze uwzględniać elastyczność jako wymierną korzyść i oszczędność finansową. Rzadko wszystko układa się dokładnie tak, jak sobie to zaplanowaliśmy.

Biura serwisowane są w większości są lokalami o podwyższonym standardzie, co dodatnio wpływa na komfort pracy.

VII. Atrakcyjna lokalizacja

Biura serwisowane w większości znajdują się w centrum miast lub w prestiżowych i popularnych dzielnicach. Dla potencjalnego klienta jest to dobra informacja z dwóch powodów. Po pierwsze, wiąże się to z dobrym dojazdem do celu. Po drugie, świadczy o prestiżu firmy, w końcu nie każdy może sobie pozwolić na biuro w centrum. W ten sposób łatwiej zbudujemy wiarygodność na rynku.

VIII. Sale szkoleniowe i konferencyjne

Nie od dziś wiadomo, że jednym z najlepszych sposobów na docenienie pracownika jest inwestycja w jego rozwój. Biura serwisowane mogą posiadać również sale szkoleniowe, które za niewielką opłatą można wykorzystać do swoich celów. Dzięki temu, szkolenie lub zebranie całej firmy można przeprowadzić bez konieczności oddalania się od biura.

I znowu - płacić będziemy tylko za realne wykorzystanie przestrzenie spotkań - nie będziemy musieli z własnej kieszenie utrzymywać rzadko wykorzystywanych przez nas pomieszczeń.

Do kogo jest skierowana oferta biur serwisowanych?

  • Firm rozpoczynających swoją działalność / startupów
  • Firm otwierających nowe oddziały w kolejnych miastach
  • Zespołów pracujących wspólnie nad jednym projektem
  • Dynamicznie rozwijających się firm
  • Zespołów pracujących zdalnie
  • Firm próbujących zmienić kulturę organizacyjną firmy
  • Wszelkich firm i organizacji w których liczy się szybkość i efektywność

Dla kogo lepszy będzie tradycyjny wynajem?

  • Firm, które mają bardzo stabilny i przewidywalny biznes oraz czas na spokojne przygotowanie własnego biura
  • Firm, które potrzebują większego zaplecza na materiały/dokumenty/sprzęt etc.

Podsumowując, warto dobrze się zastanowić jakiego typu biura potrzebujemy dla naszej działalności. Oferta biur serwisowanych oraz przestrzeni coworkingowych jest w naszym kraju nadal stosunkowo nowa - wiele osób nadal nie zdaje sobie sprawy z atutów tej formy wynajmu przestrzeni.

...